موسسه فرهنگی هنری سروش اندیشه حیات

تنها ما . از ابتدا تا انتها در کنارشما ایستاده ایم

برنامه ریزی در فصل بهار

پس از یک سال زحمت و تلاش به آخرین فصل کار در عرصه کنکور رسیدیم. در عین حال که فصل بهار برای همه ، سراسر شادابی و شکوفایی است ،  برای قطارِ پر هیجان کنکور ، آخر راه است .

بهار را زیاد توصیف کرده اند درصدد این مطلب هم نیستم که بهار را توصیف کنم اما فصل بهار ، همان طور که انسان را به یاد شکوفه های خوش رنگ  گیلاس می اندازد، برای  خیلی از جوانان این مرز و بوم انتهای  راهی است که درآن تکلیف یک سال ، شاید هم بیشتر ، کوشش آن ها را به نتیجه می رساند.

به هر حال ، دانش آموز در آخرین قسمت برنامه ریزی 3 مطلب مهم  را باید اجرا کند تا بتواند آنچه را که کاشته است ، درو کند .

اول: جمع بندی دروس در فروردین ماه بالاخص دروس پایه ، همچنین مروری دوباره بر مطالب پیش یک. توجه کنید که در فروردین ماه بهترین  فرصت  برای انجام این دو کار مهم است. با توجه به اینکه تمام روز ، دانش آموز در منزل یا اردوی مطالعاتی است ، فرصت بسیار مناسبی برای انجام این دو دسته از دروس را دارد .

دوم:جمع بندی مطالب پیش 2 که از  فروردین ماه و همچنین اردیبهشت ماه صورت می گیرد . با نگاهی به دروس پایه ای  که ضعیف هستیم یا دروسی که می توانیم قوت بیشتری درآن کسب کنیم .

اردیبهشت زمان بسیار مناسبی برای جمع بندی مطالب پیش 2 و همچنین از بین بردن ضعف ها و افزایش قدرت در دروس قوی است .

سوم: آزمون های سال گذشته که به شدت در ماه خرداد به عنوان جمع بندی نهایی توصیه شده است.

یادمان باشد سوالات این آزمونها را شاید بطور موردی در طول سال دیده باشیم اما اینکه بطور منظم در خرداد ماه سوالات کنکور شش سال اخیر را پاسخ گویی کنیم باعث می شود تا دقیقاً تاکتیک پاسخ گویی به سوالات کنکور را در زمان تعین شده بدست آوریم .

ارزیابی  وتحلیل این آزمون ها از خود آزمون مهمتر است ، لذا پس از آزمون فرصت برای تحلیل آن را داشته باشیم .

 نکته:

1) برای دانش آموزان توصیه وتاکید می شود که حفظی های ادبیات ، پیام  آیات دین و زندگی ولغات زبان را مرتب ، مطالعه کنند.

2) برای کلیه دانش آموزان در اواخر فروردین و اردیبهشت توصیه می شود سوالات عمومی کنکور ، غیر از رشته خودشان را در زمان استاندارد پاسخ دهند .

3) برای دانش آموزان رشته تجربی در طول خرداد ماه ( یعنی ماه جمع بندی کلی آزمون های کنکور سال قبل) هرشب ، درس زیست ، مرور و خوانده شود (صرف نظر از نقاط ضعفی که امکان دارد در هر کتاب زیست داشته باشند )

      

                                                                     به امید موفقیت شما در کنکور- سید امیر رضا مزاری 

+ نوشته شده در  دوشنبه پانزدهم فروردین ۱۳۹۰ساعت 17:5  توسط صالح کراچیان  |